Naturalnie zielony dywan

Każdy, kto ma przydomowy ogród, marzy o pięknym, zielonym i gęstym dywanie przed swoją posesją. To marzenia, które możesz spełnić w prosty sposób. Odpowiednia mieszanka traw potrafi zdziałać cuda.

Tekst: Kinga Linowska

Tym z Was, którzy zastanawiają się nad założeniem trawnika, radzimy odpowiednio przygotować podłoże, aby nasiona miały solidną podstawę. Staranne wygrabiona, pozbawiona kamieni i chwastów ziemia będzie naszym sprzymierzeńcem w dalszych działaniach.

Kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiedniej mieszanki – i tu polecamy mieszanki traw skomponowane odpowiednio do polskich warunków glebowych i słonecznych. Wysiewając mieszanki traw Vilmorin Premium, możesz być pewien, że Twój trawnik będzie okazale wyglądać. Najlepiej będzie, jeśli poświęcimy trochę czasu i rozważnie wybierzemy mieszankę traw dostosowaną do warunków, jakie panują w naszym ogrodzie i spełniającej nasze potrzeby.

Przy stanowiskach bardzo nasłonecznionych wybieramy mieszanki uniwersalne lub te odporne na susze, przy stanowiskach zacienionych odpowiednio mieszankę traw cieniolubnych, która dzięki dobrze dobranym proporcjom kostrzewy czerwonej i życicy trwałej toleruje cień rozproszony przez konary wysokich drzew i warunki półcienia. Tworzy murawę o ładnej, intensywnej zieleni. Pamiętajmy również, że taki trawnik nie wymaga częstego podlewania i im głębszy jest cień, tym powinnyśmy wyżej kosić naszą trawę.

Mieszanka traw sport będzie optymalnym rozwiązaniem, kiedy na trawniku będą bawić się dzieci, a także nasi czworonożni pupile. To trawnik do intensywnego użytku. Jest tolerancyjny na deptanie i rozrywanie darni. Odpowiedni udział życicy trwałej w mieszance zapewnia szybkie kiełkowanie nasion i stanowi dużą konkurencję dla chwastów. Dobrze odrasta po skoszeniu. Najtrwalszym składnikiem murawy jest wiechlina łąkowa – odporna na wydeptywanie, zimotrwała, tolerująca trudne warunki glebowe (zwłaszcza duże wahania uwilgotnienia). Boiskom służy dodatek kostrzewy czerwonej kępowej, odpornej na niskie koszenia.     

 

 

 

 

Przy dosiewkach możemy skorzystać z propozycji mieszanki traw odnowa. Jest to pozycja niezastąpiona do renowacji muraw, szczególnie sportowych, charakteryzuje się bardzo szybką instalacją po wysiewie oraz wczesnym rozpoczynaniem wegetacji wczesną wiosną. Zawartość darni trawnika, poprzez mocne krzewienie się roślin, zostaje bardzo dobrze odtworzona. Trawnik uniwersalny to połączenie walorów odmiany kostrzewy czerwonej, rozłogowej oraz kępowej i życicy trwałej; zapewnia uniwersalność zastosowania mieszanki na różnego rodzaju trawniki m.in. w przydomowym ogródku, na placach zabaw. Mieszanka szybko instaluje się po wysiewie. Tworzy zimozieloną murawę o ładnym odcieniu zieleni. Wykazuje dużą zdolność adaptacyjną do zmieniających się warunków glebowych i wilgotnościowych. Może być wysiewana na różnych typach i rodzajach gleb.

Rośliny w trawie? To pomysł na kwietną łąkę, która będzie nas urzekać swoją naturalnością       i chęcią powrotu do czasów dzieciństwa, kiedy kwiaty zrywało się wprost z ziemi. Trawnik kwiatowy to mieszanka dekoracyjna o interesującej kompozycji drobnolistnych odmian kostrzewy czerwonej z domieszką nasion roślin zielnych, barwnie kwitnących w ciągu sezonu wegetacyjnego. Daje efekt ciągle kwitnącego trawnika łąkowego. Nadaje się do obsiewania naturalistycznych stanowisk oraz ogrodów prowadzonych w stylu angielskim.

Dodatkowo w tym roku wszystkie składy mieszanek Vilmorin Premium zostały wzbogacone  w całkowitą nowość na polskim rynku – życicę trwałą w odmianie tetraploidalnej ‘Tetragreen’. Odmiana ta zawiera w jądrze komórkowym poczwórny zestaw chromosomów homologicznych określanych mianem 4n. Zapewnia lepszą tolerancję wobec chorób, typu rdza oraz fusarium. Jest mniej gęsta niż klasyczne diploidy, dlatego ułatwia ukorzenianie się wiechlinie łąkowej. A w połączeniu z diploidalną życicą trwałą uzyskuje się idealną mieszankę na dosiewkę. W mieszankach z kostrzewą trzcinową większe liście odmiany ‘Tetragreen’ w porównaniu do diploidów zapewniają większą jedność murawy. Nasiona tej odmiany są co najmniej półtora raza cięższe od nasion dipoidu, co znacząco ułatwia wysiew i zapewnia mocniejsze siewki, które szybciej się ukorzeniają. Atutem jest również większa odporność na zasolenie podłoża.

W natłoku informacji o nasionach traw warto zastanowić się chwilę i zdecydować się na mieszankę traw, która spełni nasze wymagania. Wtedy spędzanie wolnego czasu na zielonej murawie nie tylko będzie przynosiło ulgę po ciężkim dniu pracy, ale także satysfakcję. Trawnik stanie się naszą chlubą, a my będziemy jego dumnymi właścicielami!

Zdjęcia: materiały prasowe Vilmorin Garden / fotolia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *