Najlepsze miasto do życia według Economist Intelligence Unit

Jakie miasto jest najlepsze do życia według rankingu Economist Intelligence Unit?

Melbourne Skyline-Shutterstock

Zdjęcie: Melbourne

Według rankingu przeprowadzonego przez analityczny ośrodek Economist Intelligence Unit, ku zdziwieniu wszystkich na pierwszym miejscu znalazło się australijskie Melbourne. Co jest dużym zaskoczeniem, ponieważ w poprzednich latach w czołówce rankingu znajdowały się takie miasta jak : Paryż, Ateny, Kijów, Damaszek.

EIU dokonuje wyboru miasta na podstawie kilku wyznaczników jakimi są: bezpieczeństwo, stabilność, edukacja, opieka socjalna, środowisko czy infrastruktura. W tym roku Melbourne w 100 stopniowej skali otrzymało 97,5  punkta wyprzedzając tym samym Wiedeń, Toronto czy Vancouver.

Podczas, gdy Melbourne słynie ze wspaniałej kawy, restauracji, nocnego życia czy miłości do sportu, turyści są zgodni, że ma on inny , własny niepowtarzalny urok.

Melbourne1

Zdjęcie: Melbourne

Terry Georgiou, który przeprowadził się do Melbourne 13 lat temu z Wielkiej Brytanii, bez pracy, bez pieniędzy z żoną i dwójką synów, dzisiaj uważa : ”To była najlepsza decyzja jaką kiedykolwiek podjąłem. Moja rodzina się osiedliła, dzieci są szczęśliwe, żona też, czego chcieć więcej?”

7762764-3x2-700x467

Zdjęcie: Terry Georgiou

Doktor Adam Ellerby, turysta z Newcastle jest zdania, że Melbourne ma  niesamowity i niepowtarzalny charakter: „ Moim zdaniem wszystko tutaj jest bardziej zintegrowane, to widać podczas wizyty”,

„To wszystko przekracza wszelkie moje oczekiwania, te nowoczesne technologie, różnorodność ludzi. Jestem zachwycona” – dodaje podekscytowana żona Doktora.

7762732-3x2-700x467

Zdjęcie:  Doctors Adam Ellerby z żoną

Podobną opinię na temat Melbourne, wyraziła Zelda Pethrick emerytka z Leongatha w Viktorii południowej- dla niej miasto było żywe i zróżnicowane :”W Melbourne jest dużo sztuki i dobrych miejsc gdzie warto zjeść”. Jej koleżanka dodaje : „ w tym mieście tyle się dzieje, to miasto nas całkowicie wciągnęło”

Mniej entuzjastycznie do wyniku EIU odniósł się burmistrz miasta Robert Doyle, podziękował przy jednoczesnym podkreśleniu, że „ miasto dalej będzie planować i realizować swoją politykę, która ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców”

Wśród miast, które odnotowały największy spadek, uplasowały się  Paryż, Ateny, Moskwa, Kijów, a także Damaszek z jedynie 30.2 punktami. Na takie wyniki wpłynęła niepewna sytuacja polityczna, zagrożenie zamachami terrorystycznymi, czy tak jak w przypadku Syryjskiego Damaszku wojna. Miasta, które w ciągu ostatnich 5 lat zyskały w rankingu to stolica Iranu Teheran, Dubaj czy Harare stolica afrykańskiego Zimbabwe. Z polskich miast jedynie Warszawa pojawiła się w rankingu na 64 miejscu.

 

Materiał na podstawie: http://www.abc.net.au/news/2016-08-18/melbourne-ranked-worlds-most-liveable-city-for-sixth-year/7761642

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *