Mieszkać w stylu slow 

Slow design zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Idea, która polega na świadomym projektowaniu wnętrz i wybieraniu naturalnych rozwiązań pomaga urządzić dom z poszanowaniem dla ekologii.

 

Slow w planowaniu i urządzaniu wnętrz dotyczy wielu etapów. Na początku jest oczywiście projektowanie, w którym dużą wagę powinno się przywiązywać do poszukiwania i testowania wielu rozwiązań bez pośpiechu. Następnie jest czerpanie inspiracji z lokalnej tradycji przez kupowanie przedmiotów, które powstają w regionie, ale także odwołując się do najbliższej kultury.

Slow design to również wykorzystywanie dostępnych w najbliższym otoczeniu produktów, a przez to wspieranie rodzimych producentów i projektantów. Ostatecznym skutkiem urządzania domu w duchu slow mają być długofalowe efekty nie tylko dla domownika (komfortowe, przyjazne wnętrza), ale też lokalnej społeczności (wsparcie rzemieślników) i ekologii.

2

Bardzo często w slow designie stosuje się ponowne wykorzystywanie materiałów i przedmiotów. Upcykling, bo o nim mowa, to twórcze przetwarzanie odpadów. Rzeczy, które teoretycznie nadają się tylko do wyrzucenia, można włączyć do wystroju wnętrz, nie tylko jako estetyczny, ale także funkcjonalny element. Co więcej, mogą się przydać również w ogrodzie. Początki upcyklingu miały właściwie miejsce już wiele lat temu, kiedy to nasi rodzice robili dla nas huśtawki ze starych samochodowych opon. Aktualnie pomysły są coraz bardziej kreatywne. Nikogo nie dziwi już łóżko z europalet czy doniczki ze szklanych lub plastikowych butelek. Osoby, które nie czują się na siłach lub nie do końca wiedzą, jak mogłyby wykorzystać odpady czy stare przedmioty, mogą to zrobić z pomocą architekta wnętrz. Coraz więcej jest także projektantów sztuki użytkowej, którzy do stworzenia prawdziwych dzieł zagospodarowują rzeczy, teoretycznie do niczego się nie nadające.

3

W slow designie najważniejsze jest jedno – świadome, przemyślane i pozbawione pośpiechu wybory. Nieważne, czy stawia się na upcykling czy na bardziej tradycyjne metody zaaranżowania wnętrz, warto wybrać najlepsze i najbardziej odpowiadające domownikom produkty.

4

Tekst: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *