Medycyna piękna

Żyjemy w czasach, w których młody, zdrowy wygląd jest wyznacznikiem piękna. Dzięki specjalnie dobranym kosmetykom pielęgnujemy nasze ciało, dbamy o odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Warto jednak pomyśleć o zabiegach, które poprawią stan naszej skóry, pobudzą ją do regeneracji i odejmą nam lat. Z Michałem Kukulskim, lekarzem medycyny estetycznej, chirurgiem, o tym w jaki sposób możemy zadbać o nasz wygląd rozmawia Piotr Chabzda.

Coraz więcej ludzi decyduje się skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Czy można postawić tezę, że z biegiem czasu stajemy się coraz bardziej próżni?Nie zgadzam się z tą tezą. Zawsze dbaliśmy o wygląd. Sposoby pielęgnacji naszej skóry na przestrzeni lat się zmieniały. Obecnie jesteśmy bardzo świadomi tego, jak mamy wyglądać. Chcemy, aby nasza skóra była młoda, gładka, dobrze nawilżona, bez zmarszczek i przebarwień. Z tego powodu korzystamy z zabiegów, które pomagają nam osiągnąć upragniony wygląd.

PHI_0352B-Edit-Edit

Zabiegi medycyny estetycznej mają za zadanie odżywić naszą skórę, ujędrnić ją, poprawić napięcie. Jednak część osób nadal utożsamia je wyłącznie z wypełniaczami. Czym tak naprawdę jest medycyna estetyczna?

Według definicji prof. Radosława Śpiewaka to dział medycyny, należący do estetologii medycznej  zajmujący się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych poprzez działania zapobiegawcze, zorientowane w dużej mierze na profilaktykę starzenia się skóry,   w kolejnym etapie natomiast rekonstrukcyjne, mające odtworzyć stan sprzed tego procesu. Medycyna estetyczna obejmuje procedury, których stosowanie jest prawnie dopuszczalne wyłącznie przez lekarzy posiadających czynne prawo wykonywania zawodu. Celem tych działań jest poprawa fizycznej atrakcyjności pacjenta. Składa się z pięciu podstawowych filarów. Pierwszy z nich to toksyna botulinowa, zwana potocznie botoksem. Można nią leczyć zmarszczki mimiczne twarzy, nadpotliwość rąk, stóp, pach, bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Drugi filar stanowią wypełniacze (fillery). Najbezpieczniejszym jest kwas hialuronowy. Preparaty z tej grupy używane są głównie do wypełniania zmarszczek, bruzd, nadawania objętości i uzupełniania ubytków tkankowych. Kolejny stanowią peelingi chemiczne. Czwarty to mezoterapia, czyli nakłucia skóry i wprowadzenie kwasu hialuronowego lub koktajli nawilżających i regenerujących skórę. Ostatni, piąty, to lasery

Który z nich jest najbardziej rozwojowy?

Urządzenia laserowe są ciągle udoskonalane i dlatego ten piąty filar rozwija się najprężniej. Spowodowane jest to dość mocnym marketingiem firm produkujących wspomniane sprzęty. Lekarz kupuje do gabinetu laser (to słowo działa na pacjentów jak wabik) i przeprowadza zabiegi, które czasem mogą skończyć się powikłaniami w postaci blizn, przebarwień lub braku oczekiwanego efektu. Urządzeń na rynku jest bardzo dużo, należy pamiętać, że tylko doświadczony lekarz medycyny estetycznej i dobry jakościowo sprzęt są gwarancją udanego zabiegu.

W takim razie jakie Twoim zdaniem zabiegi najlepiej wpłyną na naszą skórę, tak, by nabrała naturalnego blasku i była odpowiednio nawilżona?

W mojej opinii bardzo dobrze sprawdzają się zabiegi mikronakłuwania skóry (odmiana mezoterapii) , które w naturalny sposób stymulują nasze komórek do produkcji kolagenu. Najbardziej popularny jest zabieg z użyciem urządzenia Dermapen™. Dzięki niemu możemy w skuteczny i małoinwazyjny sposób poprawić napięcie skóry, pozbyć się powierzchownych zmarszczek, poprawić owal twarzy, zmniejszyć przetłuszczanie się skóry czy poprawić wygląd blizn potrądzikowych. W protokole anti-aging zabieg powtarza się 5-6 razy co 3-4 tygodnie, następnie jeden raz na 6 miesięcy w celu podtrzymania efektów terapii. Mikronakłuwanie stymuluje również wzrost włosów u kobiet i mężczyzn z łysieniem typu androgenowego.

PHI_0519-Edit

Które zabiegi cieszą się największym zainteresowaniem?

Wspomniany zabieg mikronakłuwania skóry często łączony jest z osoczem bogato płytkowym (tzw. wampirzy lifting) czy radiofrekfencją (zabiegi z użyciem fal radiowych). Pacjenci często decydują się na zabieg z użyciem toksyny botulinowej w celu likwidacji nadmiernego pocenia. Jest to zabieg, który daje komfort i redukuje pocenie na ok. 6 miesięcy.

 Czy w medycynie estetycznej istnieje sezonowość zabiegów? Czy każdy z nich może być wykonywany o dowolnej porze roku?

Według mnie to rynek kształtuje sezonowość, a nie faktyczne potrzeby pacjentów. Wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą być wykonane w dowolnej porze roku, pod warunkiem przestrzegania zaleceń wydanych przez lekarza. Oczywiście po wykonanym zabiegu należy szczególnie dbać o skórę. W tym celu stosuje się kremy ochronne z filtrami przeciw promieniowaniu UVA/UVB, maski nawilżające.

 Jeśli już zdecydujemy się na zabieg z zakresu medycyny estetycznej jak powinniśmy wybrać lekarza, który go wykona?

Najlepszym sposobem sprawdzenia lekarza jest rozmowa z jego pacjentami, jednak, jak wiadomo, większość osób nie chce się przyznać do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Warto sprawdzić w internecie opinie na temat lekarza, kliniki czy gabinetu. Punktem, na który szczególnie trzeba zwrócić uwagę, jest to, czy lekarz ukończył podyplomową szkołę medycyny estetycznej. Ukończenie kilku „weekendowych” kursów jest niewystarczające do odpowiedniego i bezpiecznego wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Ważne jest też czy lekarz nadal rozwija swoją wiedzę i umiejętności przez uczestnictwo w szkoleniach, warsztatach praktycznych, konferencjach. Przynależność do jednego z trzech liczących się w Polsce towarzystw medycyny estetycznej (SLDE, PTMEiAA, POLME) jest również gwarancją jego wiarygodności.

Czy wiek odgrywa ważną rolę w zabiegach medycyny estetycznej? Pytam, ponieważ ostatnio jeden z bardziej znanych lekarzy medycyny estetycznej w Polsce zaapelował, aby matki 12- 13-letnich dziewczynek mających problemy z rozstępami zajęły się ich skórą i odwiedziły gabinet medycyny estetycznej.

Z zasady zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są u osób pełnoletnich, górnej granicy wieku nie ma. Tak naprawdę to wskazania decydują o tym, czy np. u dwudziestoparoletniej pacjentki zastosować botoks, bo ma już np. głęboką lwią zmarszczkę lub kurze łapki, które jej przeszkadzają. Dla seniorów też można dobrać zabiegi, które poprawią wygląd. Będzie to co prawda dłuższy proces dochodzenia do osiągnięcia wymarzonego celu, ale nawet u 60, 70-latków można odmłodzić twarz o kilka lat. Należy pamiętać o tym, że u kobiety w ciąży i matek karmiących piersią nie wykonuje się zabiegów medycyny estetycznej z uwagi na bezpieczeństwo płodu i dziecka.

Coraz popularniejsze zagranicą, ale również w Polsce, stają się imprezy typu botoks party. Co sądzisz na ich temat?

Potępiam. To komercja i chęć szybkiego wzbogacenia się lekarzy – komiwojażerów! Takich lekarzy nazywam „doktor –walizka”. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej powinien być poprzedzony dokładnym zebraniem wywiadu lekarskiego, kwalifikacją pacjenta do zabiegu, omówieniem korzyści i ewentualnych powikłań. Po 2 tygodniach powinna odbyć się wizyta kontrolna i ewentualna korekta. Pacjent powinien mieć możliwość kontaktu z lekarzem wykonującym zabieg. A z lekarzem, który wykonuje zabieg na botoks party w razie wystąpienia powikłań czy potrzeby korekty nie ma możliwości kontaktu i pomocy. Toksyna botulinowa jest lekiem, który musi być przechowywany w ściśle określonych warunkach chłodniczych. Jeżdżenie z fiolkami i wykonywanie zabiegów w warunkach poza gabinetem lekarskim, np. salonach fryzjerskich czy gabinetach kosmetycznych, powinno być piętnowane, a lekarze, którzy wykonują takie zabiegi, powinni mieć cofnięte prawo wykonywania zawodu.

PHI_8107-Edit-2

Czyli zabieg, bo tak moim zdaniem trzeba nazwać wstrzyknięcie kwasu hialurunowego bądź botoksu, nie może być wykonany poza gabinetem lekarskim?

Nie, nie może – tylko w gabinecie lekarskim! W Polsce jedynymi osobami uprawnionymi do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej są lekarze. Zabiegi wykonywane przez osoby nieposiadające wykształcenia lekarskiego (kosmetyczki, kosmetolodzy) są łamaniem prawa. Takie zabiegi nie dają gwarancji bezpieczeństwa. W gabinetach kosmetycznych nie jest prowadzona dokumentacja medyczna, normą jest niepodpisywanie zgody na zabieg, często po wykonaniu zabiegu z zakresu medycyny estetycznej nie są wydawane paragony z kasy fiskalnej.

Niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mylone są z chirurgią plastyczną. Czy Polacy są Twoim zdaniem świadomi różnic pomiędzy nimi? Z czego wynika nasz brak wiedzy?

Myślę, że tak, Polacy są coraz bardziej świadomi różnicy pomiędzy medycyną estetyczną a chirurgią plastyczną. Głównie za sprawą programów telewizyjnych, gazet branżowych i poradników, których coraz więcej na rynku. Medycyna estetyczna stara się poprawić wygląd bez użycia skalpela, natomiast chirurgia plastyczna, często zresztą utożsamiana z chirurgią estetyczną, działa bardziej inwazyjnie i często nieodwracalnie…

Michał Kukulski absolwent UM w Poznaniu, Wydział Lekarski l. 2005. Ukończył Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie. Członek towarzystw medycyny estetycznej krajowych (PTMEiAA, SLDE, POLME, PTMezo) i zagranicznych (ESCAD) oraz towarzystw chirurgicznych (PTCh i ESS). W latach 2007 – 2008 pracował jako nauczyciel akademicki w Kadrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej UM w Poznaniu. W latach 2007 – 2015 był asystentem w II Oddziale Chirurgii Onkologicznej WCO w Poznaniu. Obecnie prowadzi prywatną praktykę lekarską w QKA Medycyna Estetyczna.

Rozmawiał: Piotr Chabzda

Zdjęcia: Philipp Gmür / philippgmuer.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *