Lato na zielonych łąkach

Latem, gdy potrzeba nam odpoczynku i odmiany, skorzystajmy z uroków przyrody Podlasia, gdzie można poznać zapomniane obyczaje i odkryć własne korzenie.

Czas spędzony z dala od zgiełku i zanieczyszczonego środowiska, wśród kojącej i bujnej zieleni, będzie niezwykle magiczny.

Wieczory spędzane przy ognisku, mgliste poranki, kiedy można obserwować z bliska życie leśnej zwierzyny, wycieczki rowerowe, zwiedzanie okolicznych cerkiewek, pachnących mirrą i kadzidłem, tak odmienne od miejskich widoków oraz aromatów, ułatwią nam zmysłową podróż w głąb siebie i pomogą w pełni się odprężyć. A wizyta u miejscowej szeptuchy, by odczyniła złe uroki i pozbawiła nas dolegliwości, z pewnością wzmocni wiarę w siły własnego organizmu.

olejek-do-brody-1

Kiedy zdarzą się otarcia, zadrapania lub zabolą stopy po rowerowych i pieszych wyprawach,  posmaruj je olejkiem lawendowym lub z drzewa herbacianego. Olejkami tymi, rozpuszczonymi w oleju roślinnym, można smarować skórę: działają antyseptycznie, przeciwgrzybicznie i przeciwbólowo, przyspieszając gojenie ran.

Korzystając z obfitości potraw lokalnej kuchni można narazić się na niestrawność, zastosuj wtedy mieszaninę olejków eterycznych na poprawę trawienia:

Przepis na olejek na lepsze trawienie:

olejek kminkowy      3 krople

olejek majerankowy  3 krople

olejek imbirowy        3 krople

+olej migdałowy        50 ml

Delikatnie wmasuj ten olejek w okolice brzucha.

olejekkminowy

Skorzystaj z pobliskiej ruskiej bani, warto wypróbować jej uznane walory profilaktyczne –

oczyszcza organizm, zapobiega infekcji i dodaje energii. Leśne aromaty cudownie relaksują ciało i podnoszą na duchu, a haust wonnego powietrza jest jak odnowienie; dodaje sił witalnych i podnosi odporność organizmu na choroby przez długie miesiące.

 

Ruska bania

Do sauny potrzeba 1,5 litra aromatycznego roztworu. Skrop nim podłogę, półkę, na której siedzisz i po odrobinie dodawaj do rozgrzanych kamieni.

Przepis na aromatyczny roztwór:

olejek z sosny syberyjskiej 3 krople

olejek jodłowy    3 krople

olejek cedrowy   3 krople

sól morska         2 łyżki

woda                  0,5 litra

olejek-bazyliowy-976x650

Mieszkając w leśniczówce, z pomocą olejków eterycznych możesz stworzyć klimat przywracający ciału całkowitą harmonię i witalność. Nanieś mieszaninę olejków na szyszki i umieść je w ceramicznym naczyniu, a tuż przy wejściu do domu zastosuj olejek rozmarynowy.

 

Przepis na pachnącą leśniczówkę:

olejek geraniowy    10 kropli

olejek lawendowy   10 kropli

olejek cytrynowy     5 kropli

olejek miętowy      3 krople

naturalne-olejki-w-buteleczkach-329661-article

Niezawodna aromaterapia umiejętnie wkomponowana w naturalne zapachy otoczenia czyni cuda.

Aromaty Podlasia pozostaną w serdecznej pamięci, a wspomnienia z wakacji, wypełnionych swojskim aromatem, magią czystej przyrody i zdrowymi przyjemnościami, można będzie zachować na dłużej. dłużejnannnijnfoiidv na na przywracać, stosując pachnące przepisy w swoim domu.

Tekst: Hanna Łopuchow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *