Kobieca strona golfa

Przez lata kojarzony wyłącznie jako sport tylko dla mężczyzn, z biegiem czasu coraz bardziej zainteresował płeć piękną. Golf to przecież nie tylko dyscyplina sportu, która w wielkim stylu po blisko 100 latach powraca jako kanon olimpijski. To przede wszystkim kultura i styl rywalizacji na najwyższym poziomie.Golf jako dyscyplina sportowa jest znany od dawien dawna. Jedna z wersji zakłada, że dyscyplina ta wywodzi się ze Szkocji, z okresu późnego średniowiecza. Była to gra z kijem i skórzaną piłką. Kto uderzył piłkę mniej razy przed trafieniem do tarczy celnej z odległości kilkunastu metrów, wygrywał. Reguły dzisiejszego golfa są podobne do tych wymyślonych w średniowiecznej Szkocji.

_OT_1517 golfistki

Golf jest często postrzegany jako sport bardzo elitarny, który uprawiają wyłącznie osoby majętne. Takie myślenie jest bardzo mylne, ponieważ nie wymaga zbyt wielu środków do zainwestowania. Namiętni gracze w golfa zwykle należą do określonego klubu, którego członkowie wspólnie użytkują swoje pole golfowe i o nie dbają. Członkowie klubu tworzą zwykle rodzaj społeczności, która dzieli się kosztami utrzymywania pola. Komplet kijów golfowych z wózkiem lub torbą oraz specjalne buty są dość kosztowne, ale wiele klubów golfowych chętnie wypożycza kije początkującym, a specjalne buty nie są na początku bardzo potrzebne.

Z roku na rok golf w Polsce zyskuje coraz większe grono odbiorców. Trudno się dziwić – to samo zdrowie! Poprawia kondycję, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie. Pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Istotną rzeczą jest również nieinwazyjność tej dyscypliny. Gra w golfa angażuje prawie wszystkie grupy mięśni. Spokojne, wykonywane z przemyślaną precyzją ruchy pozwalają się zrelaksować i skoncentrować na wykonywanym zadaniu. Najlepszym przykładem mogą być Skandynawowie, gdzie blisko 80% tamtejszych rodzin uznaje ten sport za familijny. W golfie nie ma ograniczeń wiekowych. Każdy, zarówno dzieci, jak i osoby starsze mogą uprawiać ten sport. Uczy on koordynacji ruchowej, skupienia, kształtuje osobowość i charakter.

_OT_2646

Ciekawe jest również to, że z biegiem czasu golfem zaczęły się interesować kobiety. Na greenie – także w Polsce – pojawia się coraz więcej kobiet. Jedne traktują grę jak wyzwanie sportowe, inne szukają relaksu na świeżym powietrzu, jeszcze inne grają, bo chcą miło spędzić czas ze znajomymi czy z rodziną. Szacuje się, że w naszym kraju w golfa gra ok. 20 tys. osób, z czego co piąta jest kobietą. Pań zainteresowanych golfem jest coraz więcej. Kobiecy golf zyskał na znaczeniu dosyć niedawno, bo dopiero w XX w. O paniach uprawiających ten sport historycy pisali już w XVI w., a matką kobiecego golfa na Wyspach była w tamtych czasach Maria Stewart. W 1894 r. zorganizowano pierwszy turniej dla pań, British Ladies Golf Championship.

W Polsce również mamy już imprezy organizowane z myślą o golfistkach. Turniej Dr Irena Eris Ladies Golf Cup (www.drirenaerisgolf.com) to jedna z tego typu imprez organizowanych corocznie na Wzgórzach Dylewskich. Startują w nim zarówno doświadczone golfistki, jak i amatorki. Oprócz rozgrywek turniejowych, na uczestniczki czeka wiele atrakcji, m.in. pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie oraz Kosmetyczny Instytut. Turniej ma charakter międzynarodowy i jest wyjątkową okazja do spotkań polskich golfistek i uczestniczkami reprezentującymi inne kraje europejskie.

_OT_1746

Kobieca strona golfa coraz mocniej się rozwija. Wiele marek sportowych ma w swojej ofercie wyposażenie stworzone z myślą o kobietach. Golf w damskim wydaniu to nie tylko sport. To przede wszystkim klasa, szyk, dobra zabawa oraz chęć zadbania o swój rozwój nie tylko duchowy, ale również fizyczny.

_OT_2297

Tekst: Piotr Chabzda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *