Kierunek Pilzno!

Tylko nieco ponad sześć godzin drogi samochodem dzieli Poznań od Pilzna. Dlaczego warto odwiedzić to czeskie miasto? To nie tylko królestwo piwa, ale także bardzo ciekawe miejsce dla miłośników architektury, a także… duchów, marionetek i średniowiecznych historii.      

Tekst: Tomasz Kacprzyk

Fot. www.visitpilsen.eu

Co łączy Pilzno z Poznaniem? Na pewno piwo. Japoński koncern Asahi, który jest właścicielem poznańskiej Kompanii Piwowarskiej, obok takich marek, jak Lech, ma w swoim portfolio także globalny piwny brand – Pilsner Urquell.

Jego historię można prześledzić właśnie w Pilźnie, w miejscu o nazwie Plzeňský Prazdroj, które jest jednocześnie browarem i piwowarskim muzeum. Jak zaczęła się ta historia?

W 1838 roku mieszkańcy Pilzna rozbili trzydzieści sześć beczek piwa, a ich zawartość wylali na ulicę. Choć dwustu pięćdziesięciu mieszkańców tego miasta posiadało wtedy prawo do warzenia piwa, jego jakość była niska, a niektórzy właściciele karczm podnosili ceny – piwo sprzedawało się wtedy gorzej i – zbyt długo czekając na nabywców, po prostu się psuło. Lokalne piwa mogły wkrótce zostać zastąpione importowanymi, dlatego mieszczanie, którzy cieszyli się przywilejem warzenia piwa, postanowili wspólnie wybudować nowoczesny browar. Nowym piwowarem został Josef Groll, który 5 października 1842 roku uwarzył pierwsze piwo. Na pamiątkę tego dnia każdego roku w Pilźnie odbywa się święto Pilsner Fest. Dziedziniec browaru jest wtedy miejscem koncertów i wielu atrakcji, które przyciągają nawet sześćdziesiąt tysięcy ludzi.

Piwo i podziemia

Tę bogatą historię można prześledzić właśnie w Plzeňský Prazdroju. Można tam zobaczyć zabytkowy i współczesny kocioł warzelny, ekspozycję surowców, z których robi się piwo, a przede wszystkim skosztować wyjątkowego niefiltrowanego i niepasteryzowanego piwa Pilsner Urquell nalewanego wprost z dębowych beczek do leżakowania. Zwiedzanie browaru najlepiej natomiast zakończyć wizytą w restauracji Na Spilce – to największa piwiarnia w Czechach, mogąca pomieścić aż pięciuset pięćdzięsięciu gości, gdzie obok piwa serwuje się typowe czeskie dania: pieczeń wieprzową z knedlikami i gotowaną kapustą, pieczeń wołową w sosie śmietanowym czy gulasz.

W Muzeum Piwowarstwa poznamy natomiast historię piwa od czasów starożytnych aż po współczesność. Znajduje się ono w unikalnym zabytkowym wyszynku, w którym można poczuć atmosferę średniowiecza i poznać sekrety produkcji, podawania i picia piwa. Bezpośrednio z muzeum prowadzi droga do tzw. pilzeńskiego podziemia – labiryntu korytarzy i piwnic, którego budowę rozpoczęto w XIV wieku. Całkowita długość korytarzy wynosi niemal dziewiętnaście kilometrów. Dla zwiedzających dostępnych jest osiemset metrów, na których prezentowane są eksponaty z dziejów miasta. Dowiemy się też tam, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców Pilzna w okresie średniowiecza.

Dla miłośników piwa obowiązkowym punktem jest także Browar Chodovar, położony niecałą godzinę drogi od Pilzna, niedaleko miasta Tachov znanego z pięknego zamku. To miejsce słynie z piwnych biesiad, ogólnokrajowych mistrzostw w toczeniu dębowych piwnych beczek, ale przede wszystkim z wyjątkowych piw – w tym rodzinnym browarze produkuje się aż siedem rodzajów piwa. Niezapomnianym doznaniem są też piwne kąpiele w hotelu U Sladka.

Wyjątkowa architektura

Pilzno i okolice słyną jednak nie tylko z piwa. W tym mieście na pewno nie można przegapić gotyckiej Katedry św. Bartłomieja, z jednym z najcenniejszych eksponatów sztuki gotyckiej w Czechach – rzeźbą Madonny z Pilzna z XIV wieku, a piękną panoramę okolicy można podziwiać z najwyższej wieży kościelnej w Czechach, o wysokości ponad stu metrów.

Koniecznie trzeba też zobaczyć Wielką Synagogę – drugą pod względem wielkości w Europie i trzecią na świecie, zbudowaną w stylu mauretańsko-romańskim pod koniec XIX wieku. Synagoga przetrwała nazistowską okupację, a obecnie obiekt ten, pieczołowicie odrestaurowany, jest miejscem niezapomnianych koncertów i wystaw.

Swoje miejsce na mapie Pilzna ma także Adolf Loos, światowej sławy austriacki architekt, prekursor modernizmu, niezwykle ekscentryczna i ciekawa osobowość. Był wielkim przeciwnikiem ornamentu w architekturze, a zaprojektowane przez niego apartamenty, które można zwiedzać w Pilźnie, minimalistyczne i skrojone na miarę, są wielką atrakcją turystyczną.

Około czterdzieści minut drogi od centrum Pilzna położony jest także Zamek Zbiroh, zbudowany w drugiej połowie XIII wieku. To jeden z najstarszych zamków szlacheckich w Czechach, znajduje się tam najgłębsza w Europie ręcznie stworzona studnia (163 metrów), a przez wiele lat przebywał tu Alfons Mucha, wybitny czeski malarz i grafik. Obok sali jego imienia na zamku można zwiedzać m.in.: Salon Masoński, zaznajomić się z historią zakonu templariuszy, odwiedzić lochy, które służyły jako więzienie czy zobaczyć kaplicę z oryginalnymi malowidłami ściennymi.

To tylko część atrakcji, które można zobaczyć w Pilźnie i całym województwie pilzneńskim. W samym mieście można podziwiać także klasztor franciszkański czy Muzeum Zachodnioczeskie. Pilzno to również idealne miejsce na rodzinny urlop z dziećmi. Najmłodszych i nie tylko z pewnością zainteresują takie atrakcje, jak interaktywne centrum nauki Techmania Science Centre, Ogród Zoologiczny, Dinopark, Muzeum Marionetek czy Muzeum Duchów i Bajek. Przez co najmniej kilka dni na pewno nie będziecie się tu nudzić!

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych Pilzna można znaleźć na stronie:

www.visitpilsen.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *