Karyntia – kraina cudów

Ta najbardziej na południe wysunięta części Austrii, przy granicy ze Słowenią i Włochami, nie bez powodu nazywana jest austriacką krainą cudów. Obok zapierających dech wysokogórskich panoram można tu też cieszyć się kąpielą w jeziorze o temperaturze 28 st. C z krystalicznie czystą wodą.

Tekst: Tomasz Kacprzak

Zdjęcia: Gernold Gleiss / Franz Gerld

Koniec sezonu? W Karyntii trwa on cały rok, ale w kwietniu można tam znaleźć bardzo atrakcyjne oferty. Dlaczego warto odwiedzić to centrum regionu Alp i Adriatyku?

Znakiem rozpoznawczym Karyntii są oczywiście góry. W trzech najwyżej położonych rejonach narciarskich Karyntii – Grossglockner Heiligenblut, Mölltaler Gletscher i Ankogel Mallnitz – miłośnicy białego szaleństwa znajdą  wszystko: wysokoalpejskie stoki dla zaawansowanych z zapierającymi dech widokami trzytysięczników (z najwyższą górą Austrii Grossglockner 3798 m n.p.m. na czele), szerokie, wygodne i bezpieczne zbocza dla całych rodzin czy trasy z przygotowanymi muldami dla narciarzy lubiących adrenalinę. W Dolinie Mölltal leży na przykład szczyt Shareck (3122 m n.p.m.), z którego rozciąga się fascynująca panorama Wysokich Taurów z widokiem na dwadzieścia osiem trzytysięczników!

Na terenie Karyntii i Tyrolu Wschodniego działa ponad trzydzieści ośrodków narciarskich, jest tam prawie 900 km tras i blisko 300 wyciągów – zimowe szaleństwo bez kolejek gwarantowane.

Ale Karyntia to także idealne miejsce do uprawiania mniej popularnych sportów zimowych. Położony wysoko w górach ośrodek narciarski Ankogel w miejscowości Mallnitz to idealne miejsce dla wielbicieli freeride’u – jazdy po świeżym śniegu z dala od wyznaczonych tras zjazdowych. Łyżwiarzy kuszą gładkie tafle lodowisk, z największym w Europie przygotowanym lodowiskiem na jeziorze Weissensee o powierzchni sześciu i pół km kw., a do dyspozycji turystów w Karyntii są jeszcze takie atrakcje jak śnieżne safari w zaprzęgu husky, przejażdżki saniami konnymi, zjazdy torem saneczkowym, wędrówki na rakietach śnieżnych czy po prostu zimowy spacer.

 

Kraina 200 jezior

Karyntia jest także krainą pełną czystych, ciepłych jezior z licznymi szlakami spacerowymi. Jezioro Wörthersee – największe pod względem powierzchni jezioro w Karyntii – to znany ośrodek turystyczny. Wystarczy tylko wybrać jeden z żywiołów – powietrze, wodę, ziemię lub ogień – i udać się na niezapomnianą wędrówkę dedykowanym mu szlakiem. Niesamowite widoki oferuje także Ossiacher See, położone u podnóża góry Gerlitzen czy Klopeiner See, uznawane za najcieplejsze jezioro Austrii, w którym temperatura dochodzi do 28 st. C. Jego krystalicznie czysta woda (jakość wody pitnej) to raj dla amatorów sportów wodnych oraz miłośników leniwych kąpieli słonecznych.

Właśnie dlatego Karyntia to doskonały wybór także na letnie wakacje i idealne miejsce na rodzinny urlop. Obok radości kąpieli mamy tu do dyspozycji dziką przyrodę – leśne wędrówki i drogi rowerowe np. wzdłuż rzeki Drawy, prawego dopływu Dunaju. Wiele ośrodków turystycznych na południu Austrii ma ofertę idealnie skrojoną na potrzeby rodzin z dziećmi. Nawet szlaki turystyczne przygotowano tutaj z myślą o najmłodszych i zwiedzaniu z pokładu dziecięcego wózka.

Kaernten – Winter

Atrakcje dla podniebienia

Korzystając z licznych atrakcji Karyntii nie można zapominać o rozkoszach dla podniebienia. Świeże, regionalne składniki, tradycyjne przepisy i unikatowe połączenie kulinarnych tradycji Austrii, Włoch i Słowenii – to znak rozpoznawczy lokalnej kuchni. Koniecznie trzeba tu skosztować karynckich pierogów z serem i ziołami, tradycyjnej babki drożdżowej z bakaliami, świeżo złowionego w krystalicznych wodach pstrąga czy szparagów z Doliny Lavanttal. A do tego oczywiście kieliszek karynckiego wina.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *