Jak zapętlić się w Beskidach?

Na hasło „Beskidy” niemal natychmiast widzimy przed sobą wspaniały widok wschodzącego słońca z Ochodzitej w Koniakowie, która jest jednym z wielu zachwycających punktów widokowych w paśmie Beskidów. Ktoś pewnie może powiedzieć, że jest dużo piękniejszych i wyższych gór, którymi można się zachwycać. Ale uwierzcie, województwo śląskie ma do zaoferowania mnóstwo tras górskich z widokami, które zapamiętacie do końca życia.


tekst: Agnieszka Jasińska
Pętle Beskidzkie to propozycje tras wycieczek, które obejmują ponad stukilometrową wyprawę turystyczną, wokół oraz po miejscowościach Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego oraz Beskidu Żywieckiego. Ze względu na swoje szerokie rozbudowanie, pętle zostały podzielone na Małą Pętlę Beskidzką oraz Dużą Pętlę Beskidzką. Trasy te w pewnej części się pokrywają, ale każda z nich ma do zaoferowania niezwykłe miejsca z olbrzymią dawką cudownych widoków. Obie obejmują zwiedzanie wybranych obiektów kulturowych, muzeów, galerii, regionalnych chat, spacery oraz przystanki w punktach widokowych. Ważnym elementem na trasach Pętli Beskidzkich są posiłki w regionalnych karczmach lub restauracjach należących do Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”. Są to wybrane lokale, które serwują swoim gościom tradycyjne, regionalne potrawy przygotowywane zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Liczą się nie tylko tradycyjne składniki, ale również proces ich powstawania. Przygodę z Pętlami Beskidzkimi można rozpocząć w każdej z tych miejscowości i w dowolnej z nich skończyć.

Jezioro Żywieckie widok z Oczkowa

Beskidy są tak malownicze, że zachwycanie się ich widokami jest gwarantowane. Obowiązkowymi punktami na trasie są miasta Szczyrk, Wisła oraz Trójwieś Beskidzka, czyli Istebna, Koniaków i Jaworzynka. Dalej podążamy szlakiem do Jeleśni, Żywca oraz Bielska-Białej. Wisła jako Perła Beskidów ma do zaproponowania odwiedzenie parku Zdrojowego i Domu Zdrojowego z czekoladową figurą Adama Małysza, dalej miejsc, w których tworzyli Maria Konopnicka i Bolesław Prus, spacer aleją Wiślańskich Gwiazd Sportu oraz chwilę refleksji pod pomnikiem dr Juliana Ochorowicza, psychologa i wynalazcy, prowadzącego w Wiśle (jak byśmy dziś powiedzieli) prywatny gabinet psychologiczny. Doktora Ochorowicza odwiedzali Bolesław Prus i Władysław Reymont. Stał się literackim pierwowzorem Juliana Ochorowicza w Lalce Prusa, miał też wpływ na psychologiczne rysy bohaterów powieści Chłopi Reymonta. W Wiśle Malince atrakcją jest skocznia narciarska im. Adama Małysza. Jadąc ok. 10 km z Wisły na południe, docieramy do Trójwsi Beskidzkiej, czyli Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki. Szczycą się one swoimi mieszkańcami, góralami śląskimi, obdarzonymi talentami muzycznymi, plastycznymi i rzemieślniczymi. Zawołani gawędziarze potrafią z humorem opowiadać o życiu wsi. Z góralskich gawęd słyną takie miejsca jak zabytkowa Chata Jana Kawuloka w Istebnej. Niezwykłe dzieła koronczarek z Koniakowa podziwiać można w Muzeum Koronki Koniakowskiej. Powstała też tam największa koronka świata, wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. Ma ona 5 m średnicy oraz
waży 5 kg . Do wykonania całego haftu składającego się z 8 tys. elementów, zużyto 50 km nici. Jej powstanie zajęło pięciu koronczarkom prawie pół roku. Obecnie największa koronka świata prezentowana jest w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Prace lokalnych artystów wystawiane są w Galerii Kukuczka otwartej w Domu Trzech Narodów w Jasnowicach, w Istebnej. Do sztuk kulinarnych zaliczyć można tradycyjne pasterskie sery. Oscypki, korbacze, bundz, bryndzę, a także regionalne dania podawane w tutejszych karczmach, takie jak bachora czy poleśnik. Wrażeń wizualnych dostarczają spacery do punktów widokowych. Ciesząca oko panorama Beskidów rozciąga się z Koczego Zamku, w którym równoległą atrakcją są opowieści związane z historią i etymologią nazwy tego miejsca. Kierując się z Wisły na północ w stronę Żywca, krętą górską przełęczą Salmopolską, docieramy do Szczyrku. Miasteczko otulone jest z dwóch stron górami, co powoduje, że w sezonie zimowym jest tu dość tłoczno. Latem natomiast miasto jest dość spokojne i zachęca turystów do pieszych wędrówek. W samym centrum znajduje się kolej linowa na Skrzyczne, gdzie z górnej platformy widokowej rozpościera się majestatyczna panorama Beskidów. W Żywcu turyści najczęściej zwiedzają starówkę i Stary Zamek oraz jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce – Muzeum Browaru Żywiec.

Najsłynniejszym w swoim rodzaju budynek powstał w XVIII wieku i nadal pełni funkcję gospody, która należy do Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki. Podają w niej tradycyjne regionalne dania jedzone niegdyś przez górali śląskich. Bielsko-Biała poza średniowiecznym rynkiem i licznymi historycznymi zabudowami kryje też dużo tajemnic. W górach otaczających miasto mieści się Jaskinia w Trzech Kopcach. Jak głoszą legendy ukrywała się w niej banda zbójników pod przywództwem herszta Klimczoka. Jaskinia jest otwarta i dostępna do zwiedzania. Jest to najdłuższa jaskinia w Beskidach, liczy ponad 1200 m i tworzy ją labirynt komór i korytarzy, a różnica wzniesień przekracza 33 m.

Widok z Czantorii Wielkiej na panoramę Beskidów

Wjazd wyciągiem krzesełkowym na Skrzyczne

Różowo – niebieska – Mała Pętla Beskidzka ( część Dużej Pętli Beskidzkiej) – Bielsko – Biała – Szczyrk – Wisła – Istebna – Jaworzyna – Koniaków – Milówka – Żywiec – Bielsko – Biała

Niebieska – Duża Pętla Beskidzka ( cz. II) – Bielsko – Biała – Kobiernice – Góra Żar – Ślemień – Jeleśnia – Żywiec – Łodygowice – Straconka – Bielsko – Biała. 

Obszar zakreślony Pętlami Beskidzkimi stanowi doskonałe miejsce do uprawiania turystyki górskiej. Szlaki turystyczne pokrywają gęsto cały masyw i wiodą przez większość najwyższych szczytów. Szlaki Beskidu są bardzo interesujące pod względem widokowym. Licznie występujące polany i hale oferują wspaniałe panoramy. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można podziwiać masyw Babiej Góry oraz wznoszący się w oddali mur Tatr. Pętle Beskidzkie pozwalają turystom na poznanie wszelkich wspaniałości, jakie oferują Beskidy i województwo śląskie. Udowadniają one, że piękno gór nie zależy od ich wysokości, ale od tego, co wspaniałego mogą one zaoferować swoim turystycznym gościom. Beskidy można zaliczyć do gór „dla każdego”, rodzin z dziećmi i osób starszych, gdyż nie są bardzo wymagające pod względem kondycyjnym.

Zdjęcia: Jakub Połomski

Materiał powstał we współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną www.slaskie.travel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *