Izrael – daleki i bliski

Izrael – kraj daleki i bliski zarazem. Daleki, bo na drugim kontynencie, w innej strefie klimatycznej, a bliski, bo przecież miejsca takie jak Nazaret, Betlejem, Jerozolima towarzyszą nam od zawsze, są zakorzenione w naszej kulturze jak słowa z dziecięcych bajek. I chyba dobrym porównaniem do bajki jest wyjazd na pielgrzymie szlaki, do Ziemi Świętej, do izraelskich kurortów, plaż, parków narodowych, gdzie nagromadzenie miejsc o wartości kulturowej i historycznej idzie w parze z atrakcjami turystycznymi i strefą relaksu.

Tekst: Elżbieta Tomczyk-Miczka

Miasto świata

Szlaki pielgrzymek skupiają się wokół biblijnych miejsc, których centrum stanowi Jerozolima – miasto wielu religii i kultur. Mimo że podzielona na cztery części: chrześcijańską, żydowską, muzułmańską i ormiańską, jest miastem kosmopolitycznym ze względu na liczbę i różnorodność turystów. Większość z nich podąża drogą krzyżową Via Dolorosa, śledząc ślady Chrystusa na jego ostatniej drodze – obecnie częściowo przysłoniętą kramami
z napojami i pamiątkami… Główną świątynią chrześcijan, Bazyliką Grobu Świętego z Grobem Pańskim i Golgotą, współzarządza siedem wyznań, a z sąsiedniego meczetu dobiega śpiew muezina.

Wzgórze Świątynne łączy miejsca uznane za święte przez główne religie świata. Mur Zachodni, czyli „ściana płaczu” – święte miejsce Żydów, otacza jednocześnie ważne sanktuaria islamu: meczet Ali-Aksa i złotą Kopułę Na Skale, która przykuwa uwagę na wszystkich fotografiach Jerozolimy. Naprzeciwko wznosi się Góra Oliwna, z bielą cmentarnych kamieni i zielenią Ogrójca. Pobożni Żydzi wierzą, że miejsce na tutejszym cmentarzu gwarantuje szybsze wejście do nieba w dniu sądu ostatecznego, toteż kwatery osiągają zawrotne ceny.

 Israel. Jerusalem. Temple mount

Gdzie się Chrystus rodzi…

Nie inaczej jest w sąsiednim Betlejem, jednym z głównych miast Palestyny, gdzie świat kręci się wokół Placu Żłóbka, obok Bazyliki Narodzenia Pańskiego i Groty Mlecznej, słynnej z cudownych uzdrowień sprzyjających płodności i macierzyństwu. Nad miejscem narodzin Jezusa sprawują opiekę mnisi greccy i ormiańscy, a Kaplica Żłóbka należy do franciszkanów rezydujących w przyległym kościele św. Katarzyny, skąd w każdą wigilię pasterka transmitowana jest na cały świat. Tuż obok świętych miejsc toczy się życie mieszkańców – arabski bazar pełen owoców, aromatycznej kawy, chałwy, przypraw, falafeli z cieciorki oraz wizytówki miasta, „preclowej” bułki (wszak Betlejem znaczy Dom Chleba). Położone na wzgórzach miasto pięknie prezentuje się w dzień i w nocy z wioski Beit Sahur, która słynie z Pola Pasterzy oraz groty, w której anioł oznajmił pasterzom narodziny Jezusa.

Z nurtem biblijnej rzeki

Osią Izraela jest rzeka Jordan, zarówno geograficznie, jak i symbolicznie, tu bowiem zaznaczyły się ważne momenty z czasów biblijnych. Chrzest zapoczątkowany przez Jana Chrzciciela powtarzają dziś tysiące turystów, zanim podążą do Nazaretu do Bazyliki Zwiastowania, by następnie dotrzeć do zasilanego wodami Jordanu Jeziora Galilejskiego, zwanego Tyberiadzkim lub, bardziej biblijnie, Genezaret. To skupisko wielu ważnych miejsc: blisko stąd do Kany Galilejskiej i Kafarnaum, gdzie Jezus mieszkał w domu Piotra – rybaka. Wilgotny klimat wokół jeziora sprzyja bajecznej roślinności otaczającej świątynię na Górze Ośmiu Błogosławieństw oraz Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb, dając gościom upragniony cień. Otoczenie góry Tabor, której zawdzięczamy dziesięć przykazań, upamiętnionych w Kościele Przemienienia, ze względu na niezwykłą roślinność ustanowiono parkiem narodowym.

TEL AVIV, ISR - MAR 24 2015:Shoppers at Carmel Market Shuk HaCarmel in Tel Aviv, Israel.It's a very popular marketplace in Tel Aviv sells mostly food and home accessories goods.

Błoto cenniejsze nad złoto

Rejs po Jeziorze Galilejskim to wycinek Ewangelii: statek przypomina łódź z czasów Jezusa, wspomina się epizody – cuda i znaki doświadczone w tym miejscu. Plażowaniu z widokiem na Wzgórza Golan i oazy zieleni dodaje smaku wspomniana w Piśmie „rybka św. Piotra” (pieczona tilapia.) Ale prawdziwy relaks to wybrzeże Morza Martwego, którego lecznicze wody przyciągają amatorów błotnych kąpieli. Położone ok. 422 m p.p.m. mocno zasolone jezioro ma niezwykle gęstą wodę unoszącą człowieka na powierzchni. Turyści uwielbiają fotografować się czytając gazetę wyciągnięci na tafli wody jak na sofie. Błoto z Morza Martwego i jego klimat działa dobroczynnie na skórę i ciało, toteż nagromadzenie obiektów SPA zapewnia różnorodne terapie – panuje dobra aura dla szkół jogi, wypraw rowerowych i spacerów. Niedaleko stąd mieści się Park Narodowy Ein Gedi z ogrodem botanicznym,  gdzie na 10 ha rosną baobaby i bambusy oraz 30 gatunków palm
z całego świata.

 

The Treasury,Al Khazneh, in Petra, Jordan

Stąd można wybrać się do Jerycha – najstarszego miasta świata, skąd na Górę Kuszenia prowadzi kolejka linowa, podobnie jak na Masadę, starożytną twierdzę pamiętającą króla Heroda. Można odwiedzić muzeum Samarytan na górze Gerazim lub owiane aurą tajemnicy miejsce odnalezienia zwojów z Qumran uznanych za archeologiczne cuda. Dłuższy pobyt w Izraelu pozwala na wypad do kurortu Ejlat nad Morzem Czerwonym, do Jordanii, do starożytnej Petry, wykutego w skałach miasta – jednego z cudów świata – lub na pustynię, gdzie przeżyjemy egzotyczną przygodę w obozie Beduinó

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *