Buduj naturalnie!

Czy można wybudować dom w sposób naturalny? Jakich surowców należy użyć podczas jego tworzenia, aby harmonijnie współgrał on z otaczającą Nas przyrodą? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać już niedługo podczas trwania Festiwalu Naturalnego Budowania, który odbędzie się w dniach 24-25 czerwca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. To wydarzenie długo wyczekiwane  w Polsce.

Będzie to okazja do zdobycia wiedzy, poznania konkretnych rozwiązań i realizacji, które od lat realizowane są w Polsce i na świecie. Podczas festiwalu dowiesz się jak w harmonijny sposób użyć naturalnych, niskoprzetworzonych i odnawialnych materiałów do budowy domu. To możliwość spotkania z projektantami, wykonawcami i właścicielami domów, stworzonych z potrzeby życia w zrównoważonym, zdrowym otoczeniu. Specjaliści z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego oraz ich goście opowiedzą o  systemach zrównoważonego projektowania, permakulturze, technologiach budowania, energetyce i wielu pokrewnych tematach.

W trakcie otwartych warsztatów będzie można zanurzyć ręce w paździerzach konopnych, glinie, czy spróbować sił w stawianiu ścian ze słomy i tynkowaniu. To nauka przez doświadczenie, atrakcyjna forma pierwszego kontaktu z naturalnymi materiałami budowlanymi.

Pierwszy dzień konferencji skierowany jest do tych, dla których zagadnienia technologii naturalnych są mniej znane. To szeroki przegląd możliwości. Drugi dzień – dla osób nieco znających temat  i tych, którzy chcą pogłębić wiedzę w tym zakresie.

OSBN to stowarzyszenie, które zrzesza profesjonalistów – projektantów, wykonawców, producentów, jak również entuzjastów budownictwa naturalnego w Polsce. Celem stowarzyszenia jest propagowanie technik budowania  z użyciem słomy, gliny, konopi oraz innych naturalnych, niskoprzetworzonych i odnawialnych materiałów.  Popularyzujemy całościowe, zrównoważone myślenie o procesie tworzenia nowych i adaptacji starszych budynków. OSBN zajmuje się prowadzeniem badań przy współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi oraz edukacją w zakresie celów i możliwości naturalnego budownictwa w Polsce i na świecie. W kręgu zainteresowań OSBN  pozostają też inne ekologiczne systemy i strategie jak permakultura, czy systemy inżynierskie np. pozyskiwanie “zielonej energii”, racjonalne gospodarowanie wodą i odpadami. Nasze stowarzyszenie jest również członkiem ESBA (European Straw Building Association), czyli europejskiego stowarzyszenia zajmującego się budowaniem z użyciem słomy

 

Część konferencyjna jest biletowana. Wstęp do strefy warsztatowej oraz spotkanie z mieszkańcami domów naturalnych będą otwarte dla każdego . Zapraszamy!

Więcej o festiwalu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *