5 rzeczy, które można zrobić z konopi

Konopie są wyjątkową rośliną, najważniejszym odnawialnym zasobem naturalnym Ziemi. Gatunek konopi siewnych czyli Cannabis sativa to roślina, którą wykorzystuje się w kilkunastu różnych gałęzi przemysłu, począwszy od spożywczego, kosmetycznego, energetycznego, tekstylnego, modowego, czy farmaceutycznego. Od ponad tysiąca lat p.n.e aż do 1883 roku n.e. konopie siewne stanowiły największą część uprawy rolnej naszej planety. Cannabis była źródłem tysięcy produktów. Według książki „Columbia History of the World”, najwcześniejsza znana tkanina, o której wzmianki sięgają 8 wieku p.n.e. najprawdopodobniej była wykonana z konopi.

Odzież

Do XX wieku aż osiemdziesiąt procent wszystkich tkanin na ubrania, namioty, bieliznę, koce, prześcieradła, ręczniki i obrusy było wykonanych z włókna konopnego. Jeden hektar uprawy konopi dostarcza taką ilość włókna co 2 lub 3 hektary uprawy bawełny. Wymaga ona dużo więcej ziemi w porównaniu z konopiami, a uprawy konopi dają prawie dwa razy więcej gotowych tkanin na tonę w przeciwieństwie do bawełny uprawianej na tej samej powierzchni. Z łodyg konopnych w zależności od ich grubości można wytwarzać różnego rodzaju tkaniny. Ubrania wykonane z konopi są nie tylko trwalsze, mogą być użytkowane dwa razy dłużej niż bawełna.

Leki

Kwiaty rośliny stosowano w różnych kulturach, jako skuteczny środek w leczeniu malarii, jaskry, zaparć, nadciśnienia, astmy oskrzelowej a także bólów reumatycznych. Już 4 tysiące lat temu w chińskiej i hinduskiej medycynie ludowej wykorzystywano przeciwbólowe oraz rekreacyjne działanie kwiatów konopi. Podobnie było na rodzimym podwórku. Cannabis Sativa znana naszym prasłowiańskim przodkom traktowana była jako użyteczna i lecznicza roślina. Dziś z kwiatostanów konopi wytwarza się różnego rodzaju ekstrakty zawierające kannabinoidy. Popularne i legalne w Polsce olejki i pasty CBD wykazują złożone działanie lecznicze na wiele typów schorzeń, jak np. padaczka, zespół Tourette’a, nerwica czy migrena.

Żywność

Polska wieś kochała konopie nie tylko za ich przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości, lecz także za walory kulinarne. Popularnością cieszyły się potrawy wykorzystujące nasiona konopi, spożywane na wyjątkowe okazje, jak zupa „siemieniotka” zawierająca siemię konopne, czy pierożki wypełnione nasionami popularne w rejonie łódzkim. Dziś coraz częściej na sklepowych półkach można spotkać żywność konopną, produkowaną z nasion Cannabis sativa. Szczególnie sklepy ze zdrową żywnością posiadają w swoim asortymencie olej z nasion konopi, mąkę konopną, białko konopne czy łuskane nasiona konopi. Ich właściwości przewyższają wszystkie inne rośliny na naszej planecie. Jako jedyne są źródłem pełnowartościowego białka (jak w mięsie), którzy przy okazji jest lekkostrawne oraz kwasów omega 3 i 6, witamin i minerałów.

Kosmetyki

Olej z nasion konopi znany z kuchni jest podstawą dynamicznie rozwijającej się konopnej branży kosmetycznej. Jak wiadomo, to co dobre dla naszego układu pokarmowego, jest też dobre dla naszej skóry. Bogactwo nienasyconych i nasyconych kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin to doskonała baza do stworzenia kremu, balsamu do ciała, szamponu, odżywki do włosów, mydła, peelingu i wielu innych. Kosmetyki na bazie konopi często tworzą filtr ochronny chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi ale również przed nadmiernym wydzielaniem wody. Dodatkowo kosmetyki świetnie odżywiają skórę, łagodzą zaczerwienienia czy poparzenia. Doskonale regenerują, odżywiają i pielęgnują skórę.

Materiały budowlane

Nasi prapradziadkowie budowali domy z konopnych płyt budowlanych, wypychali nimi materace i tapczany. Konopie w domu były w latach 30, 40 i 50 dość powszechne. Dziś powoli wracają do łask a jednym z zastosowań jest branża budowlana. Mieszanka włókna i wapna tak zwany „hempcrete” (po polsku beton konopny) jest zupełnie przyzwoitym materiałem budowlanym. Choć mieszanka ta jest mniej odporna od tradycyjnego betonu i musi być wspomagana przez drewnianą lub kamienną ramę przy stawianiu elementów strukturalnych to jednak jej właściwości także na tym polu są nie do przecenienia. Włókno konopne zapewnia zarówno dość dużą wytrzymałość konstrukcji w porównaniu z tradycyjnymi metodami, jak i godną pozazdroszczenia mieszankę właściwości izolacyjnych i przepuszczalności – domek konopny zwyczajnie lepiej oddycha. Włókno konopne również całkiem dobrze sprawdza się w roli składnika tynku.

 

Powszechne wykorzystanie konopi mogłoby przynieść światu ogromne korzyści finansowe, wpłynęłoby także korzystnie na stan środowiska naturalnego. Nie mówiąc już o stanie naszego zdrowia. Już za moment, bo 9-10 grudnia będzie możliwość nabycia produktów konopnych podczas targów Kanaba Fair, które odbędą się przy Mińskiej 65 w Warszawie.

Więcej informacji www.kanabafair.com

 

Kanaba Fair #2 odbędzie się w ramach Slow Weekendu
Data: 9 i 10 grudnia 2017
Godziny otwarcia: 11:00 – 19:00
Wejście: bezpłatne
Adres: ul. Mińska 65, Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *