Poznaj prawdziwe smaki Italii

Poznajcie miejsce, gdzie prawdziwe włoskie smaki pozwolą chociaż na chwilę przenieść się do słonecznej Italii.

Bazylia & Oregano to miejsce niesamowite. Jego Twórca – Jacek Kubasiński – z gastronomią związany jest od wielu lat, ale dopiero tu udało mu się w pełni rozwinąć skrzydła i kulinarne talenty. Na stworzenie włoskiej restauracji w Poznaniu zdecydował się zafascynowany południową kuchnią, która urzekła Go swoją świeżością i prostotą.

bazylia

Bazylia & Oregano jest w dużej mierze owocem Jego podróży po Toskanii i Sycylii. Romans z kuchnią śródziemnomorską przerodził się w wierną miłość, a powracając z kolejnych podróży inspiracje wykorzystuje w komponowaniu nowych, autorskich dań. Udaje się to wyśmienicie – przede wszystkim dzięki wrodzonemu talentowi i wyczuciu, a także dzięki najlepszym składnikom sprowadzanym tu prosto ze słonecznej Italii.

_MG_2726

_MG_2739

_MG_2748

Jacek Kubasiński reprezentuje bardzo SlowLife’owe podejście do gastronomii. Bazylia&Oregano to nie tylko biznes którym zarządza jako sprawny manager – to przede wszystkim miejsce które stworzył… i które niesamowicie lubi. Codziennie można go tu spotkać – witającego gości, z którymi zawsze zamieni parę słów, doglądającego kuchni, tworzącego nowe smaki. Nic dziwnego, że z wieloma gośćmi zna się już dobrze – wracają tu systematycznie, wiedząc że zawsze czeka na nich świetny smak i ciepła atmosfera.

Tekst i zdjęcia: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *